Cam Doğaya Saygılıdır!

Çünkü Cam kalitesinden hiçbir şey kaybetmeden %100 geri dönüşebilir.
Ayrıca geri dönüşmüş camı eritmek için gereken enerji yeni cam şişe yapmak
için gereken hammaddeyi eritmekten daha azdır.

Neden Cam?


Geleceğimizi Çöpe Atmayalım!

Çünkü cam şişe çöp değildir. Sizde Özen Cam Kumbaralarına
cam şişelerinizi bırakarak Camın Geri Dönüşümüne katkıda bulunabilirsiniz.

Cam Kumbaralarımız


Sosyal Sorumluluğumuz!

Özen Cam olarak Geri Dönüşümün bir yaşam kültürü olabilmesi için
üzerimize düşen sorumluluğun bilincindeyiz.Bu amaçlada farklı zamanlarda
değişik etkinlikler düzenleyerek bu bilinci herkese aşılamaya çalışmaktayız.

Etkinliklerimiz

Tesislerimiz

Etkinliklerimiz

Belgelerimiz

Hakkımızda

Yönetim Kurulu Başkanımız Mehmet ÖZEN

1957 yılında Nevşehir ili Gülşehir ilçesinin Kızılkaya köyünde doğdum. İlkokulu Kızılkaya köyü İlkokulu'nda bitirdim. Ticarete ilkokulu bitirmeden öğrenciliğimde babamın bakkalında başladım. 13 yaşında ticareti öğrenmiştim. 1970 yılında İstanbul'a geldim ve mahallelerden şişe toplayarak camla tanışmış oldum.

Devamını Oku

Referanslarımız

Camın Öyküsü

Fenikeli gemiciler kumsalda yemek pişirmek için ocak kurmaya kalkıştıklarında taş bulabilselerdi, sert soda parçalarını kullanmak zorunda kalmayacaklardı ve cam da bulunmayacaktı...Romalı Plinius'un aktardığı bu ilginç öykü artık yalnızca bir söylence olarak yaşıyor. En son arkeolojik bulgular camın ilk kez Mezopotamya'da kullanılmış olduğunu ve en erken örneklerinin İ.Ö. 3.bin sonu yada 2.bin başlarına tarihlendiğini gösterir. Bu ilk örnekler genellikle opak yada yarı saydam camlardan oluşur.

Cam yapımındaki ilk önemli aşama İ.Ö. 1.yy.da cam üfleme çubuğunun bulunuşudur. Bu buluşla birlikte cam yapımı hızla gelişmeye başlar. İ.S. 1.yy. başlarında Roma'da ilk saydam camın yapılmasıyla birlikte cam yapımında ikinci büyük aşama da gerçekleşir. İ.S. 1.yy.'dan İ.S. 4.yy'a dek uzanan dönem camın "altın dönemi"dir. Bu dönemde cam ürünlerinin çeşitliliği ve bolluğu doruk noktasına ulaşır. Roma İmparatorluğu'nun çöküşünden sonra cam eşya üretimi, aynı düzeyde olmamakla birlikte Bizans'la sürer, Ortaçağ İslam ülkelerinde ise yine yetkin bir düzeye ulaşır. Batıda camın yeniden canlanması 16. yy. başlarında Venedik camcılığının doğuşuyla gerçekleşir ve Venedik yüzyıllar boyu cam endüstrisinin önemli bir merkezi olma niteliğini korur.

Devamını Oku

Geri Kazanım ve Geri Dönüşüm

Geri Kazanım Nedir?

Katı atıklar içinde değerlendirilebilir olanların, ayrı toplanması, cinslerine göre ayrılması, fiziksel ve/veya kimyasal ve/veya biyolojik işlemlerle ikincil hammaddeye veya tarım girdisine dönüştürülmesi ve enerji elde edilmesi için yakılması şeklindeki faaliyetlerinin tümü geri kazanım olarak adlandırılır.

Geri Dönüşüm Nedir?

Değerlendirilebilir atıkların çeşitli fiziksel ve/veya kimyasal işlemlerle ikincil hammaddeye dönüştürülerek tekrar üretim sürecine dahil edilmesi tek başına geri dönüşüm olarak adlandırılır ve geri kazanım kapsamında olan bir faaliyettir.

Devamını Oku
  • Haberi İncele...
  • Haberi İncele...
  • Haberi İncele...
  • Sultangazi ilçesinde 14 kişilik bilgilendirme ekibimizle 6 ay içerisinde 11 mahallede broşür ve ambalaj atığı toplama poşeti dağıttık, halkı bilinçlendirdik. Sultangazi ilçemizde 8 araçla toplama yapılmaktadır ve aylık 300 ton ambalaj atığı toplanmaktadır.

    Haberi İncele...